A The Known World (Ismert világ) megalkotásának történetéért vissza kell nyúlnunk egészen 1973-1974 környékéig, és egy újabb ugrással természetesen át kell menjünk az óceánon a Kent Állami Egyetem Science Fiction Klubjáig (Kent State University), ahol Lawrence Schick * (lsd. lenti kép) és Tom Moldvay ** (lsd. lenti kép) először találkoztak, huszon-pár évesen.
Lawrence Schick. Tom Moldvay * Lawrence Schick ma is nagyon is aktív. A ZeniMax Studio Online-nál a sokak által jól ismert Elder Scrolls Online (ESO) termékvonal loremaster pozícióját tölti be. ** Tom Moldvay-ról igen nehéz volt képet találni. Úgy tűnik ez az egyetlen elérhető. Tom a könyöklő, szakállas, szemüveges férfi. Sajnos több képet nem is igen fognak róla készíteni, mivel 58 éves korában, 2007-ben elhunyt.Innen indult az együttműködés. 1974-be jött ki a D&D első kiadása (a fehér-dobozos), ami gyorsan beszippantotta őket, és miután mindketten meséltek pár kalandot, rájöttek, hogy mi is hiányzik: természetesen egy fantasy világ a D&D játékrendszerhez.
Moldvay és Schick is falta a fantasy könyveket – rengeteget olvastak, és megvoltak persze a kedvenceik. Fő inspirációs forrásaik – saját bevallásuk szerint – Clark Ashton Smith, Michael Moorcock, Philip José Farmer, Jack Vance és Fritz Leiber voltak. Az ő novelláik és regényeik alapvetően befolyásolták az “épülő” új világ arculatát.
Az ismert fantasy világok mindegyike a mi világunkon alapul – Földünk egy-egy szeglete, egy-egy történelmi korszaka inspirálta; logikusnak tűnt, hogy Moldvay és Schick is ezt választotta kiindulópontnak. Tollat ragadtak hát, és papírra vetették, hogy milyen történelmi részleteket és országokat akarnak szerepelteti saját kampányukban. Az alábbi lista lett a végeredmény:
- A vikingek uralta Skandinávia
- Ókori mediterrán területek (görög és római időkből)
- Az Oszmán birodalom
- Mongólia/ Mongol birodalom
- Aztékok által uralt Mexikó
- Han dinasztia idei Kína
- Kelta Wales
- Fáraók korabeli Egyiptom
- A Hanza-Szövetség balti-tengeri országai
- Karoling-ház Frank Birodalma
- Ókori Perzsia
- Holland köztársaság (természetesen nem a mai)
- Mughal dinasztia korabeli India
Természetesen ezen felül biztosítottak otthont a nem-emberi (demihuman) fajoknak is: orkok, goblinok, elfek, törpök, hobbitok, gyíkembereknek; megfűszerezték mélységi, földalatti területekkel, kalózokkal és olyan helyekkel, ahol történelem előtti őslények járták az erdőket és pusztákat.
Így lassan testet öltött egy világ… Szétosztották egy amolyan pangea típusú őskontinensen a fenti civilizációkat és országokat; elnevezték őket és kaptak hozzátartozó nyelveket… majd készült róla pár térképrajz is (lent).
Két röpke év után, 1976 környékén “készen” volt az Ismert Világ (the Known World) szetting.
2. Azok a ’80-as évek!Pár évvel később aztán, 1979-ben Lawrence Schick a TSR Hobbies-nél kezdett dolgozni, mint dizájner. Itt nagyon gyorsan a Design Részleg vezetője lett, így már 1980-ban, Schick meghívására Tom Moldvay is munkába állhatott a cégnél – szintén mint dizájner.
Ebben az időben a BECMI (Basic, Expert Companion, Master, Immortal) D&D kiadás Expert szettjén dolgoztak. Az szett egyik célja az volt, hogy megismertesse a játékosokat a vadonbeli kalandozással – tehát a zárt, tömlöcökből, barlangokból, elhagyatott épületekből a játékosok kiléphettek a nyílt, végtelen világba. Ehhez viszont kellett egy szélesebb fantasy világ.
Akkoriban a TSR Gary Gygax (lsd. lent bal kép) Greyhawk szettingjét használta (World of Greyhawk). A probléma az volt, hogy Gygax világát szánták volna az Advanced Dungeons & Dragons (AD&D) termékvonalhoz, így nem lehetett felhasználni a Basic D&D vonalhoz. Mindez oda vezetett aztán, hogy a Schick és Moldvay által kidolgozott Known World bekerült hivatalosan is a TSR portfóliójába, és elsőnek a The Isle of Dread (X1) modulban debütált ezen a néven. A kalandot Moldvay és David Cook (lsd. lent jobb kép) dolgozta ki és azt az Expert Settel együtt adták ki végül is.
Gary Gygax David “Zeb” CookÍgy indult el hát a Known World TSR-es “pályafutása”. Nem mennék bele Gary Gygax és David Cook szerepébe itt, mert nem általános D&D történelmet írnék le – bocsássátok meg ezt nekem; mindenkivel csak annyit foglalkoznék, amennyiben feltétlenül fontos Known World/ Hollow World/ Mystara függvényében.
MEGJEGYZÉS: A fent említett The Isle of Dread modult egyébként a wikipedia tanulsága szerint 1980-ban adták ki, ám átlapozva mind a kék, mind pedig a piros kiadást én 1981-es dátumot látok benne.
Nyilvánvaló, hogy azok a kalandok, amik ez előtt jelentek meg, még nem hivatalosan a the Known World szettingben játszódnak, ám jószerivel többségük olyan általános (generikusak), hogy szinte bármelyik világban elhelyezhetőek lennének.
2.1. Virágzás és az ÍrókA ’80-as években a Known World volt _A_ BECMI világ. Olyan nevek dolgoztak rajta, mint a már említett Tom Moldvay, Gary Gygax, Frank Mentzer, David Cook, Douglas Niles – vagy később Merle M. Rasmussen, Aaron Allston, Carl Sargent, vagy akár Tracy Hickman és Skip Williams; de a teljes lista ettől sokkal hosszabb volna.
Nem csak kalandok, de óriás méretű térképek (TM1 & TM2 – Trail Map, mindkettő széthajtogatható, klasszikus kézi térkép, 36″ x 57″ méretben, 8-mile hex ráccsal) és világleírások, avagy Gazetteerek (GAZ1-14-ig, amik 90 oldal környéki, térképpel ellátott kiegészítők), és pár egyéb kiadvány is megjelent hozzá. Ezekkel természetesen máshol részletesebben fogok foglalkozni, csakúgy mint a kalandokkal. Amint az látszik egészen kiterjedt volt a termékpaletta.
Itt az ideje, hogy megemlítsük Bruce Heardöt (lsd. jobb oldal). Bruce francia származású dizájner. 1983-ban kezdett dolgozni a TSR-nél – egyenesen Gary Gygax vette fel (aki egy párizsi látogatása alkalmával interjúztatta le) eredetileg fordítónak, ám 1985-től már aktívan részt vett kalandok kidolgozásában is. A 80-as évek vége felé Bruce Heard lett a Known World bajnoka és később is fontos szerepe volt a D&D – AD&D átmenetben.
Elsősorban Mystarával azonosítják a személyét, pedig BECMI modulok írásában is részt vett. Több cikket is írt a Dragon Magazinba a Known World egy-egy részletéről, működéséről, valamint két teljes cikk-sorozata is volt ugyanitt ehhez a világhoz kapcsolódóan: a The Princess Ark és a Known World Grimoire (ezek aztán később meg is jelentek egyben Champions of Mystara néven).
Bruce Heard ’80as évek környéki becsatlakozása után, az évtized közepén érünk el oda, hogy beszélnünk kell Blackmoorról.
Hogy mi is az a Blackmoor? Az idők hajnalán két fiatalember, Gary Gygax és Dave Arneson (1947 – 2009, lsd. jobb oldal), kitalálta, avagy “feltalálta” a Dungeons & Dragons szerepjátékot, és ahogy azt már tárgyaltuk, 1974-ben megjelent a D&D első kiadása munkásságuk nyomán. Nyilván ez nem ilyen egyszerűen történt, ahogy most leírtam és nem is volt ilyen gyors. Amiért ezt mégis fontos volt felhoznom, az Dave Arneson saját wargame játéka volt – ami már korábban is létezett – a Blackmoor. A játék saját szabályokkal – és ami fontos – saját világgal rendelkezett (állítólag miután Gary játszott Dave játékával, az olyan mély benyomást tett rá, hogy azonnal nekiállt saját kampányvilágának a Greyhawknak).
A Blackmoor nagyon is tovább élt az évek és évtizedek alatt – de ami nekünk ebből fontos, az a világa maga. A Known World kampányvilág életének korai szakaszában, amikor a történelmét jegyezték le úgy döntöttek, hogy Blackmoor a világ (Known World) része volt a távoli múltban (Blackmoor Greyhawknak is része volt, így tulajdonképpen a két irányvonalra szakad D&D mindkét vonulatán (D&D Basic és AD&D) lehetett vele találkozni az évek alatt). Egy olyan civilizáció volt, amely magas fejlettségi szintet ért el, majd lehanyatlott és elpusztította önmagát – egy olyan erejű globális katasztrófát okozva ezzel, ami kibillentette a planéta tengelyét is. Így a történelembe (a lore-ba) már bekerült Blackmoor, de semmi egyebet nem láthatott belőle a nagyérdemű egészen 1986-ig.
A ’80-as évek második felében jutottunk el odáig, hogy megjelenhettek a DA kódozású kalandmodulok (Dave Arneson monogramját hordozva), amik a kalandorokat a Known World múltjába röpítették, és így végre mások is megismerhették Blackmoort. A modulokból négy jelent meg (az utolsó már Dave nélkül). Egy ötödiket (DA5) is bejelentettek ugyan, ám azt soha nem adták ki, így nagyjából itt véget is ért ez a mellékszál. Annak, hogy Blackmoor vonal leállt a D&D-ben az az oka, hogy Gary Gygax is elhagyta (tulajdonképpen kénytelen volt) a TSR-t 1986-ban – de ez már történelem és leginkább a Blume testvérek által (Kevin & Brian) elindított lavinának köszönhető, ami Lorain Williams zsarnoki vezetésében csúcsosodott ki.
3. Születés, változás, bukás (’90-’00) 3.1. The Hollow WorldEgy vidámabb rész a sötétebb időkből: 1990-ben jutott el olyan szintre az Ismert Világ, hogy a kiegészítők és modulok száma lecsökkent, igényt és egyben lehetőséget teremtve ezzel a Hollow World kidolgozására. Ebben az évben hát megjelent a Hollow World kampány leírás, ami az Ismert Világ belsejével foglalkozott – ezúttal átfogóan. Nem egy tucat Gazetteer jelent meg, leírva bizonyos részeit, hanem egyetlen könyv foglalkozott a kialakulásával, történelmével, történetével, országok és nemzetek leírásával. Itt láttam először összefoglaló leírást az Ismert Világ halhatatlanjairól is, jegyezném meg (immortals; nagyjából “istenek” helyett). Ezt a kampányvilágot (amiben természetesen volt átjárás a külszín és a belső világ között) Aaron Allstonnak (1960-2014) köszönhetjük (lsd. jobb oldalon). Ő is egy volt a TSR kivételes kreativitású dizájnerei közül ez idő tájt. Két másik helyről is ismerős lehet a neve – ő szedte össze, és foglalta egy kötetbe a Rules Cyclopediát, valamint megannyi Star Wars regény fűződik szintén a nevéhez (több, mint egy tucat).
A Hollow Worldhöz önállóan nem sok kiegészítő jelent meg és nem örvendett nagy népszerűségnek. A fent említett 1990 nem csak jó lehetőség volt sajnos, hanem a hivatalos D&D kiadások végnapjait is jelentette – valamint hozzá tartozik még az igazsághoz, hogy magában ez a szetting nem áll meg… csakis egyfajta kiegészítőként lehet felfogni a Known World fantasy világhoz.
3.2. A Basic D&D végnapjaiAz utolsó, klasszikus BECMI kalandokat 1987 körül adták ki egyébként (itt én klasszikusnak a szokásos B, X, CM, M, I jelölésű kalandokat nevezném). A ’90-es évek elején kijött még 1-2 kaland DDA jelöléssel (Dungeons & Dragons Adventure), valamint pár kiegészítő a the Hollow Worldhöz, de jószerivel az 1991-es Black Box (lsd. Lent), Rules Cyclopedia és az 1992-es The Millenian Empire (HWR3) megjelenésével az Ismert Világ D&D korszaka lezárult.
Nem tűnik kevésnek a fent említett darabszám, de ha azt vesszük, hogy alap BECMI modul nagyjából 48 jelent meg 1987-ig the Known Worldhöz, akkor megérthetjük, hogy a rákövetkező 5 évben feltűnő 5-6 füzet már igazán nem sok, és előrevetíti az igen rövid Mystara vonalat valamint az egész vonal lezárását. Részemről leginkább csak hanyatlásnak és hattyúdalnak neveznék mindent, ami 1987 után jelent meg ide kapcsolódóan – de ez csak az én véleményem.
Egy szó a “Thunder Riftről“. A ’90-es évek elején, ahogy azt már talán említettem, a Known World vonal Bruce Heard keze alá tartozott a TSR-nél. Miután a képen látható “The New Easy-to-Master Dungeons & Dragons Game” – azaz másnéven a Black Box – megjelent, tartalmat kellett hozzá alkotni. Bruce felkérte Colin McCombot (lsd. lent), hogy írjon hozzá egy minikampányt. “Legyen egyszerű és bármelyik világba bedobható!” A felhívás ellenére McComb mindig is úgy képzelte, hogy a hely Mystara része – talán valahol Karameikos hegyei között van, vagy távoli kontinensen… Persze, mivel a Known Worldhöz soha nem jelent meg ezután további kiadvány, bővítés, frissítés, így nem lett integrált része a szettingnek – azonban mégiscsak ide tartozik a történelemhez. Fontos továbbá, hogy megjelent hozzá jópár kalandmodul is (pl. Quest for the Silver Sword, Rage of the Rakasta, Assault on Raven’s Ruin, stb.). Sok fiatal akkoriban ezen a szettingen, a black box segédletével kezdte el szerepjátékos pályafutását.
Thunder Rift Colin McComb Bonus: Dragon MountainMEGJEGYZÉS: McComb szintén sokaknak ismerős lehet máshonnan is. Origin Awardot kapott a Dragon Mountain (TSR 1089, 1993) kalandért, valamint egyik fő dizájnere volt a Planescepe termékvonalnak Monte Cook oldalán, miután David “Zeb” Cook távozott. Ezen felül olyan számítógépes játékok megalkotásában vállalt szerepet mint a Fallout 2, Planescape: Torment és Wasteland 2.
3.3. Az AD&D korszak & MystaraA ’90-es években természetesen felmerült, hogy áttegyék a Known Worldöt AD&D-be. Fontos megjegyezni, hogy AD&D ekkor már eléggé felnőtt rendszer volt, rengeteg kiadvánnyal és megannyi könyvvel, ami mondjuk Greyhawkkal vagy Forgotten Realms-szel foglalkozott. AD&D-ben nem élt a Known World egészen eddig.
A TSR Jeff Grubbot (lsd. lent) bízta meg azzal, hogy átsegítse az Ismert Világot D&D-ből AD&D-be. Az alapötlet egy teljes frissítés és revízió volt. A kezdet az átnevezés volt – a Known World túl közel állt a Forgotten Realmshez (úgy vélték), így lett a fantasy szetting Mystara.
A következő lépés a logó volt (lsd. a végsőt lent). Jeff beszámolója alapján itt kezdett elborulni minden. Az akkori marketing vezető fegyvereket, kardokat, varázslókat akart egybe, összegyúrva a logóba, míg mások (köztük Jeff) nem. Eltartott egy ideig a vita, de egy csütörtöki napra megállapodtak végül is… Hétfőre azonban minden megváltozott.
Jeff Grubb Mystara logo AD&DA vezetés döntése alapján már nem az egész világot kellett átvinni AD&D-be, csak Karameikost, és a terméknek be kellett állnia a First Quest vonalba, ami azt jelentette, hogy audio CD-vel lesz szerelve a box set.
Nekiálltak hát páran, meglehetősen kelletlenül… Átnevezték a világot, kicsit belenyúltak az ország politikájába, átnevezték a fővárost is Specularumról (ami igen csak hasonlított a speculum szóra) Mirrosra; tovább vitték az idővonalat pár évvel, elkészítették a CD-t, a designt és megjelent Karameikos, Kingdom of Adventure box szet… Ez a pocsék hangulat egyébként azt eredményezte, hogy kicsivel ez után Jeff Grubb sok sikert kívánt Monte Cooknak a Glantri dobozhoz, aztán ő (és még sokan mások) ott hagyták a TSR-t.
AD&D Karameikos Box Monte Cook AD&D Glantri BoxAmik végül is megjelentek AD&D-hez az: Glantri, Kingdom of Magic box szet, a fent említett Karameikos, egy-két almanach, egy Monstrous Compendium (Mystara), pár Mystarára jellemző (illetve csak ott megtalálható) szörnnyel és három kalandmodul (Mindhárom modul dobozos, audio CD-s First Quest termékvonalas):
- Hail the Heroes
- Night of the Vampire
- Mark of Amber
1996 végével lezárult a Known World/ Hollow World/ Mystara termékvonal véglegesen – már az AD&D 2E végnapjait se érte meg; 3E-be pedig már semmi nem került át belőle természetesen ezek után.
Az AD&D korszakban megjelent és megerőszakolt világtöredék, valamint a railroadolt (pórázon vezetett, dróton húzott) kalandmodulok, a kiábrándító audio CD-kkel inkább rossz szájízt hagytak talán az emberekben mintsem szép emlékeket. Remélem, hogy nem erről fognak emlékezni erre a színes, old-school világra. Persze talán nem ilyen borzasztó a helyzet, és csak én vagyok túl kemény, hiszen Karameikos és Glantri leírása egész szép, dizájnos, dobozos – szép nagy, színes térképekkel; de ez az audio CD-s termékvonal egy tévút volt. A kalandmodulok? Azokkal úgy is foglalkozok majd kicsit bővebben.
Az éj évezred… (’00-)Bruce Heard a egyébként még az elmúlt években valahol tárgyalásokat kezdett a Wizard of the Coasttal (WotC) arról, hogy megszerezhesse a Mystara licencét, mert szerette volna folytatni a munkáját. (Sajnos pontos időpontot sehol nem találtam ehhez a neten, de úgy tűnt 2010 környékéről beszélünk, mivel az elbeszélések tanulsága szerint több évvel 2006 után jártunk itt már.) A tárgyalások sajnos (vagy szerencsére) sehova nem vezettek: a WotC teljesen elzárkózott még a Mystara gondolatától is – semmilyen ügyletbe nem akart bocsátkozni ezzel kapcsolatban (itt már az D&D 4E idejében járunk az idővonalon), így ebből nem lett semmi. Ez nem állította meg Bruce-t abban, hogy elinduljon valamerre. Rengeteg munkája volt már Mystarában, így nem adta fel az álmát, hogy kezd valamit azzal a sok dologgal, amit bele szeretett volna még tenni. Eldöntötte, hogy új Mystara hangulatú világot alkot, és belevágott egy saját kampányba – ebből lett a Calidar, in Stranger Skies (2014)…
Zárásként…A Tomb of Annihilation (2017, Wizards of the Coast) lapjain érheti az embert a következő érdekes és váratlan meglepetés (easteregg) a 8. oldalon, ‘Introduction’ részben.
“The adventure’s default starting location is the city of
Baldur’s Gate on the Sword Coast, in the Forgotten
Realms setting. However, any large settlement will do.
Possibilities from other D&D worlds include the Free
City of Greyhawk on Oerth, the city of Specularum on
Mystara, and the city of Sharn on Eberron.”
Mikor egy barátom felhívta erre a figyelmem, kicsit megörültem és meglepődtem. Nem vonok le ebből semmilyen következtetést, de jó látni, hogy nem felejtették el, hogy létezik!
Azt hiszem kellően rövid volt a történelem! Rövidebbre nem tudtam fogni, de hosszabb még bőven lehetne…
Advertisements Share this: