A világ madártávlatból

I. A planéta

Ahogy azt már máshol írtam, Mystara egy, a mi Földünkhöz hasonló világként indult. Egy kék bolygó, kontinensekkel. Ez idáig sima ügy – semmi érdekes. Az eredeti elképzelés alapján volt egy őskontinens, ami tele volt országokkal, hegyekkel és völgyekkel, folyókkal, tavakkal – az alap koncepcióban nem volt semmi rendkívüli 1973 környékén még.

Ahogy tovább íródott a történelem, jött a rengeteg (50-nél is több) kalandmodul ami Mystarán játszódott, jelentek meg a kiegészítők, Gazetteerek, a fenti elképzelés nagyon is alaposan megváltozott!

Mystarán több kontinens is megjelent. A véglegesen kialakult világképen az alábbi kontinensek kaptak helyet:

  • Brun – ez volt az “alapkontinens” ha így tetszik. Ezen van a legtöbb, régről ismert ország, mint Glantri, Karameikos, Rockhome, Thyatis…
  • Skothar – Hollow World Campaign Set alapján Blackmoor ezen a kontinensen helyezkedett el
  • Davania
  • Alphatia szigete, ami nem teljesen kontinens, de igen nagy szárazulat, ám mindeközben önálló ország is.

Davaniához és Skotharhoz soha nem jelent meg teljes hivatalos leírás. Skotharhoz gyakorlatilag egyáltalán nem jelent meg semmi – a világ lezárása után a rajongók vették kezükbe. Davaniával a Voyage of the Princess Ark kiadványban Bruce Heard foglalkozott felületesen, egy részével legalábbis – innen tudhatunk róla dolgokat.

Közel se csak ennyi volt a változás, Mystara ugyanis egy üreges bolygó – és itt “lép életbe” a Hollow World szetting. Mystara belseje üreges, ahol egy külön, civilizációkat tartalmazó világ van, külön nappal (utóbbi egy gombostűfej méretű kapu az Energia Elemi Síkjára, a Sourcebook tanulsága szerint). A központi nap körül kontinensek keringenek, hogy mozgásukkal lehetővé tegyék az ott élő halandóknak, hogy mérni tudják az idő múlását. A Hollow World irányába a Known World északi- és a déli pólusánál lehetne lejutni – ugyanis ott lyukas a föld (nem árulok el titkot, ha megosztom hogy nem csak itt persze…)

A Hollow Worldöt a szetting története szerint Ka the Preserver (Ka a Megtartó) fedezte fel, aki (vagy ami?) egy (nagylevegő!) öntudatra ébredt, nagytestű, húsevő dinoszaurusz volt, azaz carnosaurus (lsd. jobb oldal). Ő egyébként a világ egyik halhatatlanja (immortal), ami tulajdonképpen az egyszerűség kedvéért annyit tesz, hogy “istene”. A Hollow Worldöt a kihalásra ítélt fajok és civilizációk egyfajta múzeumaként használják a halhatatlanok – de erről majd bővebben később.

Egy másik fontos tulajdonsága Mystarának, amiben hasonlít Földünkre, hogy meg van billenve a forgástengelye. Ezt egy globális katasztrófának köszönheti Blackmoor pusztulásakor.

Kitérő Blackmoorra: Úgy érzem tartozok itt egy kis magyarázattal. Blackmoor egy igen fejlett civilizáció volt, fejlett technológiával. Eredetileg Dave Arneson fantasy szettingje, ami talán az egyik legelső volt a szerepjátékozás hajnalán… Először talán Gary Gygax Greyhawk világába integrálták, de Mystarán is helyet kapott. B.C. 4000 környékén jelent meg, amikor a Mystara kontinensei még kicsit másképpen álltak, ám B.C. 3000 környékén valami felrobban Blackmooron (the Blackmoor device), ami megváltoztatja Mystara arculatát, elmozdulnak a szárazulatok és a tengely, és maga Blackmoor eltűnik, mielőtt a halhatatlanok meg tudnák menteni… Erre a robbanásra a “Great Rain of Fire” azaz a nagy A Nagy Tűzesőként hivatkoznak az írások.

A fentieket összegezve tehát a planéta képe lent (köszönet Thorfinn Tait Cartographynak). Az első képen látható a három kontinens – bal felső Brun, job felső Skothar, az alsó pedig Davania.

II. Mystara holdjai

Mystarának két holdja van. Az első Matera – ami kinézetre és viselkedésre pontosan olyan, mint a mi Földünk Holdja: befolyásolja az ár-apályt, és – bár ezt amennyire én tudom, a mi Földünkön talán kevésbé – irányítja a likantrópiában szenvedők életét.

Persze további eltérés is van – a halhatatlanok ugyanis ezen az égitesten laknak (Materán), egy Pandius nevű városban.

Mystara második holdjának neve – meglepő módon – Patera (vagy Myoshima). Ez egy láthatatlan hold – legalábbis Mystara irányából – és egy középköri Japánt mintázó civilizáció lakja.

III. Mystara lakói

Mystara lakói – nem meglepő módon – többségében emberek, ám a klasszikus fantasy fajokból a legtöbb megtalálható. Élnek itt az embereken kívül elfek, sötét-elfek (itt shadow elves, azaz árnyék- vagy árny elfek), törpök, hobbitok (itt őket ‘hinnek’ nevezik), gnómok és a klasszikus szörnyek a Monster’s Manualból, ám megjegyzendő, hogy például Orkoknak és Goblinoknak külön “országa” is van a térkép úgy nevezett Broken Lands részén: Thar.

A Savage Coast (Vad Part) kiegészítővel, illetve a Red Steel (Vörös Acél) kampánnyal új fajokat is kapott Mystara. (A Savage Coast egyébként Brun kontinensén van – messze nyugatra a Known Worldként titulált alap kampányvilágtól, tehát Krameikost, Thyatist, Glantrit tartalmazó résztől) – ezek a fajok a rakasta (macskaszerű humanoidok), lupin (farkas/kutyaszerű humanoid) és tortle (teknősember).

IV. Időszámítás

Mystara időszámítsát A.C. és B.C. jelöléssel illetik. Az angol rövidítés After Crowning (Koronázás Után) és Before Crowning (Koronázás Előtt) – ez Thyatis első császárának megkoronázására utal. (Megjegyzés: Thyatis az egyik legfontosabb és legnagyobb birodalom Mystarán; Bizánci/Római birodalom megfelelője).

A történelmi feljegyzések egyébként a könyvek tanulsága szerint 6000 B.C. -ig mennek vissza. Jelenleg – attól függően, hogy melyik kaland modult, vagy GAZ-t olvasod – nagyjából A.C. 1000 – 1100 környékén jár az idővonal. Mystara Known World része B.C. 3000 környékén kezdett lakhatóvá válni és B.C. 3000-2500 között kezdett kialakulni a Gazetteerekből ismert arculata.

V. Mystara országai és részei

Itt egy felsorolást eszközölnék a Mystarán – de leginkább Brun kontinensén – található helyekről és országokról. Amit hozzá fogok tenni, az az lesz, hogy melyik kiegészítőben találhatunk hozzá leírást. Hogy miért nem csak “országot” írtam a címben, annak a Savage Coast és Thunder Rift az oka. Nade! Haladjunk és majd kiderül. Megjegyzem, hogy itt most nem fogok minden létező szigetet, tengert, szigetvilágot felsorolni, csak azokat, amiket Gazetteerek és hivatalos kalandmodulok érintenek. Rengeteg egyéb hely van, amit például csak az Almanac sorozat vizsgál és tárgyal, vagy valamelyik hivatalos BECMI kalandban tűnt fel:

  • Wendar – Known Worldtől északra található, főleg elfek lakta terület
  • Denagoth – Gonosz, hegyekkel tarkított terület, Wendar ellensége
  • Heldan – Leginkább a teuton lovagok hazája, ha hasonlatot szeretnék találni egy egyszerű magyarázathoz
  • Hule – Erősen vallásos terület; a halhatatlan Bozdogan (Loki…) követői. Az országot vallási hierarchia irányítja – tetején a Mester (the Master).
  • Sind – Mughal/Mogul korabeli India párja

V.I. Külszín avagy Felszín
  • Alfheim – Alfheim egy hatalmas erdős terület – az elfek hazája (GAZ5 – The Elves of Alfheim. 1988, Steve Perrin)
  • Alphatia – Alphatia egy szigetország, amit varázslók uralnak (Dawn of the Emperors: Thyatis and Alphatia. 1989, Aaron Allston)
  • Atruaghin Clans – Atruaghin klánok egy amerikai bennszülöttekre (indiánok) hajazó terület (GAZ14 – The Atruaghin Clans. 1991, William W. Connors)
  • The Broken Lands – A Törött/Megtört Földek, a káoszfattyak kietlen lakterülete (GAZ10 – The Orcs of Thar. 1988, Bruce Heard)
  • Darokin – A Darokini Köztársaság egy pénzközpontú kereskedőállam; “Akinél a pénz, az diktálja a szabályokat” (GAZ11 – The Republic of Darokin. 1989, Scott Haring)
  • Ethengar Khanates – Mongoloid, khán által uralt, nomád terület (GAZ12 – The Golden Khan of Ethengar. 1989, Jim Bambra)
  • Five Shires – A hobbitok Öt Megyéje (GAZ8 – The Five Shires. 1988, Ed Greenwood)
  • Glantri – Glantri, a principátusokra szabdalt, varázslók által uralt, különleges és változatos ország (GAZ3 – The Principalities of Glantri. 1987, Bruce Heard)
  • Ierendi – Ierendi Királyság egy kalózokkal tűzdelt szigetvilág, vízi birodalom (GAZ4 – The Kingdom of Ierendi. 1987, Anne Gray McCready)
  • Karameikos – Karameikos Nagyhercegség egy klasszikus, kissé elmaradott terület, babonás népek lakta, vadregényes ország (GAZ1 – The Grand Duchy of Karameikos. 1987, Aaron Allston)
  • Minrothad Guilds – A Mintrothadi Gildék egy pár nagyobb szigetből álló, hajós kereskedő terület (GAZ9 – The Minrothad Guilds. 1988, Deborah Christian & Kim Eastland)
  • The Northern Reaches – Az Északi Területek – Ostland, Vestland és Soderfjord pontosan azok, mint aminek tűnnek; a jarlok és vikingek világa. (GAZ7 – The Northern Reaches. 1988, Ken Rolston)
  • Rockhome – Sziklaotthon; egy hegyes-völgyes terep – a törpök országa (GAZ6 – The Dwarves of Rockhome. 1988, Aaron Allston)
  • Shadow Elves’ Territories – Árnyék Elfek területe (GAZ13 – The Shadow Elves. 1990,  Carl Sargent & Gary Thomas)
  • Thyatis – Thyatis a Bizánci/Római Birodalom keveréke. “Fejlett” társadalom, császárok és gladiátorok (Dawn of the Emperors: Thyatis and Alphatia. 1989, Aaron Allston)
  • Ylaruam  – Egyiptomi/Arab világra emlékeztető, sivatagos terület (GAZ2 – The Emirates of Ylaruam. 1987, Ken Rolston)
  • Savage Coast – Vad Part. Brun része – nagyjából 2,000 mérföldre a Known Worldtől. Részletesen a Red Steel szettingben lehet vele találkozni. A part területét a Vörös Átok (Red Curse) sújtja.
  • Thunder Rift – Ezt lefordítani se tudnám és lehet nem is kell. Ez egy különálló mini szetting. Van ahol külön kontinensként gondolnak rá, de sok helyen egy “völgyként” gondolnak rá, Karameikos hegységei között. Önállóan, külön jelent meg Colin McComb gondozásában.
GAZ1 GAZ2 GAZ3 GAZ4 GAZ5 GAZ7 GAZ8 GAZ9 GAZ10 GAZ11 GAZ12 GAZ13 GAZ14 Dawn of Emperors Red Steel Thunder Rift V.II. Hollow World

Ezek fenti valaha élt és létező civilizációk valójában, amit a halhatatlanok “betettek a múzeumba”. Így került bele Elfland, Hutaaka, Nithia, Traldar, Schattenalfen, stb… ezeket majd a részletes világleírásoknál tárgyaljuk. Szinte mind a Hollow World Campaign Setben jelentek csak meg, 3 kivétellel, amikhez természetesen oda írom a kiadványok nevét – akár csak fent.

  • Antalian Wastes
  • Azcan Empire (HWR1 – Sons of Azca. 1991, John Nephew)
  • Beastmen Wastes
  • Blacklore Elf Valley
  • Brute-Men Territories
  • Elflands of the Gentle Folk
  • Elflands of Icevale
  • Hutaaka Valley
  • Jennite Holdings
  • Kogolor Dwarf-Lands
  • Krugel Horde
  • Kubitt Valley
  • The Lighthouse
  • Malpheggi Swamps
  • The Merry Pirate Seas
  • Milenian Empire (HWR3 – The Milenian Empire. 1992, Anthony Herring)
  • Nithian Empire (HWR2 – Kingdom of Nithia. 1991, Blake Mobley & Newton Ewell)
  • Oltec Hills
  • Schattenalfen Caverns
  • Tanagoro Plains
  • Traldar Kingdoms
  • The Tribes of Neathar
Hollow World Box HWR1 HWR2 HWR3 VI. Azok az átkozott nevek…!

Úgy érzem a nagy keveredést el kell oszlatnom (megint?) valahogy és rendet kell tennem a saját szóhasználatomban is!

A világ születésén a Known World volt a szetting neve. Ez Brun – illetve a rajta fekvő ismert országok leginkább. Később a szetting bővülgetett, de a gazetteerekbe nem nagyon került bele egyéb, hiszen azok kiadása 1987-tel indult (meglepő módon a Forgotten Realms után, annak mintájára) 1991-gyel pedig lezárult. Azonban hirtelen megjelent a Hollow World az 1991-es évben, amikor az utolsó GAZ is – The Atruaghin Clans (GAZ14, 1991) -, valamint kicsivel később elindult az átültetés AD&D-be.

Ezután jöttek a további kiegészítések, így a Known World először is egy idő után már csak az “öreg kontinens” egy részét jelentette, nem az egész vilgot – valamint a Forgotten Realms-szel való vélt vagy valós ütközés miatt ezt a nevet (Known World) ki is akarták verni az emberek fejéből.

A teljes világ neve Mystara – meglehet jobb lenne, ha én is következetesen rászoknék erre!

Advertisements Share this:
Like this:Like Loading...